Hoşgeldiniz  

Backlink Nedir? Backlink Ne İşe Yarar? Backlink Nasıl Alınır?

Huseyin Birsin | 20 Mart 2014 | Webmaster

Backlink NedirBacklink Nedir?

Backlink Türkçe anlamı ile geri link’tir.Backlinkyani geri link bir başka web sitesinin sizin sitenize verdiği linktir.

Backlink Nedir? Backlink Ne İşe Yarar? Backlink Nasıl Alınır?

Backlink sayesinde arama motorlarında siteniz üst sıralara çıkar.Dolayısıyla iyi bir hitiniz olur ve siteniz değer kazanır.İyi bir hit ile web sitenizden para kazanmaya başlarsınız.Ayrıca Backlink sayesinde google pagerank değeriniz artar.Pagerank değeriniz 3 ve üzeri olduğunda bir başka web sitesinin linkini ücret karşılığında eklersiniz ki bu da ek gelir sağlar.Başka web sitelerine ücret karşılığında backlink verirsiniz.Backlink alan web sitelerinin de Link aldığı sitenin kalitesine göre arama motorlarında üstlere çıkar ve pagerank değeri de artar.Tabiki sadece bir backlink ile pagerank değeri artmaz ve arama motorlarında üstlere çıkamazsınız.Aslında 1 değil 10 olsa da çıkamazsınız.Backlinkalmadan önce sitenizin içeriğini geliştirmeli, sitenizin içeriğine uygun özgün makaleler yayınlamalısınız.Günlük 1 veya 2 özgün makale yayınladıktan sonra Backlink alırsanız %100 yararını göreceksiniz.

Backlink Mantığı

Backlink mantığı şurdan geliyor. A, B, C siteleri olduğunu düşünelim. Bu 3 siteyi birbiriyle aynı içeriği paylaşan ve farklı zamanlarda açılmış siteler olsun. A sitesi yıllardır kaliteli içerik paylaşarak yayınını devam ediyor. B site yeni açılan bir site olsun ve A sitesinin içeriğinden yararlansın ve karşılığında kaynak göstermek için A sitesinin adresine kendi sayfasında yer versin. Yani B sitesi ben A sitesini yararlı buldum ve içeriğinden fayda sağladım diyebiliyor. Öyleyse B sitesinden backlink alan A sitesi arama sonuçlarında daha üstlerde yer alacaktır. Aynı şeyi C sitesi için düşünelim ve C siteside B sitesini yararlı bularak backlink veriyor. C sitesi B sitesine link verirken, aynı zamanda B sitesinde linki bulunan A sitesinin gücünüde arttırmış oluyor. O halde sıralama A > B > C şeklinde olacaktır.

Peki Backlink’i Nasıl Alacaksınız?

Link Değişimi yapılan bir çok site var.Bunları googlede bulabilirsiniz.Örnek: http://www.linkveral.com/

Buraya kaydolarak link değişimi yapar,backlinkinizi alırsınız.Değişim Yaparken ; Çok link çıkışı olan yani web sitesinde 30-40 siteye link vermiş olan siteler ile değişim yapmayınız. Sadece link değişimine açılmış kalitesiz siteler ile değişim yapmayınız.En azından Google’de 200-250 İndexi bulunsun.Kesinlikle infosuz ve Sandbox’daki Siteler ile değişim yapmayınız.Google sitenizi backlinklerinize ve içeriğinize göre değerlendireceği için kontrollü ve sağlam backlinkler almaya özen gösterin.

Backlink alırken dikkat edin Google sitenizi Sandbox’a düşürmesin!

site sahipleride link değişimleri yapıyorlar.Sitelerin iletişim kısmından site sahiplerine mail atarak link değişimi yapmak istediğinizi belirtin.Kabul ederlerse link değişimi yaparsınız.Buna karşılıklı backlink denir.

Backlink’e Dizinlerin Faydaları

Fazla olmamak kaydı ile bir kaç tane dizin’e sitenizi kayıt yapın.Arama motorları botları dizin sitelerinden faydalanarakta siteleri kayıt altına alır.Üstelik siteler belli bir kategoride bulundukları için ziyaretçi sağlarlar sitelere.Örneğin teknoloji siteniz var.Burada teknoloji ile ilgili merakı olan ve teknoloji sitelerini arayan,bu dizinden kolaylıkla bu tür sitelere ulaşır ve sitenize gelme ihtimali yüksektir.

Örnek: http://www.birsin.net/site-ekle.html

Sandbox nedir?

Sandbox Google’nin sitelere verdiği cezadır. Sandboxa düşen siteler yaklaşık 6 ay boyunca Google’de hiç bir aramada gözükmezler.. Yani site banlanır.

Sandbox ile Backlink’in İlişkisi?

Aşırı Backlink alan siteler sandboxa düşer.Günlük 100 değil de 10 backlink almanız ve bunu düzenli olarak yapmanız yararlı olacaktır..

25-30 çıkışı olan sitelerden link almak yerine 5-10 çıkışlı sitelerden link alırsanız,diğer 30 backlinke göre bu 10 backlink daha yararlı olacaktır.Google Link değişimlerinde karşılıklı değşim yapmaya da önem verir.Fakat birçok kişi çarpraz değişim yapar ve bir zararını görmez.

Backlinkler karşılıklı veya karşılıksız olabilir.Backlinklersitenizin arama motorunda indexlenmesini hızlandırır.Özellikle google botlarının saniyeler içerisinde sürekli indexlediği siteler olursa çok iyi olur?Mesela

www.farkinda.com
www.oyyla.com
www.haber.gen.tr
www.vimeo.com
www.google.com
www.facebook.com
www.digg.com
www.mixx.com
www.friendfeed.com
www.faves.com
www.hi5.com
www.tr.netlog.com

Diyelim ki sizin siteniz sağlık sitesi.Siteniz sağlık kelimesinde 20.sırada.Bu durumda yapmanız gereken arama motorlarında ilk sayfada ve ilk sıralardaki sitelerden birinden link aldığınız zaman sıranız yükselicektir.Böylece daha fazla hit alırsınız.Aynı zamanda yüksek pagerankı olan sitelerden link alırsanız pagerankınız daha da artar.Ancak linkler karşılıklıysa pageranka etkisi daha az olur.Biranda birçok backlink
almanız sizi arama motorlarından banlayabilir.Yani sandbox’a düşebilirsiniz.Bunun için yavaş yavaş etkili
backlink almanız en doğru hamle olucaktır.

Backlink alınacak siteler nasıl olmalıdır?

1-Arama motorlarında sitesinin indexli sayfa sayısı fazla olmalıdır.
2-Google Pr değeri yüksek olmalıdır.
3-Sitenizin İçeriği ile backlink alıcağınız sitenin aynı içerikte olmalıdır.
4-Sitenin uzun zamandır faaliyette olması.Domain yaşı yüksek olmalıdır.
5-Alexa değeri oldukça düşük olmalıdır.
6-Siteden çıkış yapılan link sayısının az olması.
7-Sitenin içeriğinin özgün olması.
8-Dmoz gibi kaliteli dizinlere kayıtlı sitelerden backlink almak.
9-Sitenin sürekli güncel olması
10-Site dilinin,sizin site diliyle aynı olmasıdır.

Backlink’in faydaları nelerdir?

Google pagerankınızın artmasına yardımcı
olur.

Google’da indexlenme hızınızı arttırır.

Arama motorlarında daha üst sıralara çıkmanıza yardımcı olur.

Backlink verdiğiniz sitelerden de ziyaretçi gelmesi ve böylelikle sitenizin tanınması için faydalıdır.

Backlink’in zararları nelerdir?

Yaşı yüksek olmayan bir siteye aniden backlink alındığında banlanmanıza sebep olabilir.

Nofollow link aldığınız takdirde ise arama motorlarının gözünden düşebilirsiniz.

Sitenize gelen backlinkleri bu sitelerden takip edebilirsiniz?

http://www.iwebtool.com

http://www.backlinkwatch.com/

Backlinklerinizi backlink sorgulama araçlarında da kontrol edebilirsiniz. Backlink alırken PR değerlerinede önem vermelisiniz.

Link Değişimi Nedir?

Yani para karşılığı link almak yada çapraz link değişimi gibi uygulamalar kullanılıyor. Ayrıca otomatik yorum, makale ve tanıtım yazıları alınarak backlink kazanılıyor. Aslında bu etik değil ve arama motorları tarafından fark edildiğinde siteler cezalandırılabiliniyor. Google, yandex, yahoo gibi arama motorları backlinklerin tamamen olağan gelişmesini ve site sahiplerinin müdahale etmemesini istiyor.

Backlink’in ne olduğunu en basit şekliyle anlatmaya çalıştık. Backlink hakkında değinmemiz gereken birkaç bilgi daha var. Backlink olmadan siteler üst sıralarda yer alabilir. Ancak bu bir yere kadar olabilir. Özgün makale ve kaliteli bir site backlink olmadan ziyaretçi (hit) çekebilir. Manuel olarak kendi isteğiniz doğrultusunda backlink alabilirsiniz. Ancak aşırıya kaçmamalı ve backlink alımlarını belirli bir düzene oturtarak yapmalısınız. Aksi halde arama motorlarında istenmeyen site olarak göze çarpabilirsiniz.

Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekilenler

Henüz yeni bir siteye PR4 üstü link almak oldukça yanlış olacaktır. Bunun yerine hafta 1 tane PR2 alarak bir süre sonra yükseltebilir ve daha fazla backlink alabilirsiniz. PR değerinin yüksek olması eskiden sitelerinde üst sıralarda yer almasına etken olarak görülürdü. Ancak günümüzde arama motorları PR değerine eskisi kadar önem vermemektedir. PR değeri 0 olan bir site PR7, PR8 sitelerden bile daha üst sıralarda yer alabiliyor. Önemli olan kaliteli ve uygun backlinke sahip olmaktır. Son olarak backlink alırken sitenizle aynı katagoride olan sitelerden link alın.

Benzer İçerikteki Backlink’in Etkisi

Örneğin, burç sitesinin oyun sitesinden backlink kazanması yanlış olacaktır. Bunu şöyle düşünün oyun sitesi neden burç sitesini yararlı bularak linkine yer versin. Yada tam tersini düşünün burç sitesi oyun sitesine neden backlink versin. Ama burç sitesi bir başka burç sitesini yararlı bulduğunu belirtebilir yada herhangi bir içeriğinden yararlanmış olabilir. O halde backlink alınması gereken siteler sitemizin içeriği ile aynı yada benzer olmalıdır.

etiket: Backlink Nedir?, Backlink Ne İşe Yarar?, Backlink Nasıl Alınır?, backlink alınacak siteler, google backlink nasıl alınır

post_views_counu Kez Görüntülendi.
fazilet kitap osmanlı

Yeni Yorumlar Kapalı.

Kategoriler

EN SON HABERLER

DOLAR
EURO
BIST
ALTIN

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© 2012 Birsin Net | Bilgiye Dair… Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle