Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Dmoz Nedir?

Dmoz

Dmoz.org tüm arama motorlarının veritabanı olarak kullandığı arama ağının ana gövdesidir.Yani Arama sisteminin kalbidir.

Bilindik tüm arama motorları dmoz.org veritabanı ile bağlantılıdır. Bilinen tüm dillerde yayını vardır. Sistemin kurucusu ve sahibi Netscape`dir. Sistem 1998 yılında kurulmuş ve proje olaraka hayata geçmiştir. Hala editor alıyor kabul ediyorlar.

dmoz.org Sistemine kabul edilen her site başta google olmak üzere, yahoo, msn gibi büyük arama motorlarına direk kabul edilir. Kabulde büyük özen gösteren dmoz sadece ücretli domainleri kabul ediyor ve yönlendirmeleri asla kabul etmiyor. Yani başvuran kişinin kendi hosting ve domaini olması gerekiyor. Ayrıca tasarıma da özen gösteren bu sistem aman sitenizi bakım modundayken yakalanamasın. Dmoz.org’da Editör Başvurusu sayfası var bildiğiniz gibi fakat önüne geleni almıyorlar. Seçici ve titiz editörlerce siteniz denetleniyor ve çok iyi bir siteniz olmanız gerekiyor. Bu da arama motorlarının bu sisteme verdiği önemi ortaya çıkarıyor.Dmoz’a kabul edildiğinizi gören Google örümcekleri direk sitenizi indekslemeye gelir fakat normalde; sitenizi maksimum 2 haftada ziyaret eder. Yani Google dizinine girebilmek için 1 ay beklemeniz gerekmektedir. Bu da en büyük avantajıdır. Ayrıca Dmoz’a kabul edildiğinizde PageRank’ınız yoksa n/a değil 0 olarak gösterilir ve güncellemelerde 1 puan fazla gelir.

Dmoz’dan bir not:Biz bir arama motoru değiliz. Dizinimize site eklerken seçici olmamızdan gurur duymaktayız. Her gönderilen siteyi dizine eklemiyoruz. Bu nedenle siteniz onaylanmazsa lütfen bunun kişisel bir şey olduğunu düşünmeyin.Evet Kısa yoldan arama motorlarına giriş yolu yani kısaca dmoz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Hakkında Huseyin Birsin

Loading Facebook Comments ...

Cevapla