Hoşgeldiniz  

Facebook 49 Milyon Üye,1 Milyon Türk ve Aylık 6 Milyon Dolar Reklam Geliri

Huseyin Birsin | 25 Mart 2014 | İnternet

facebookFacebook 49 Milyon Üye,1 Milyon Türk ve Aylık 6 Milyon Dolar Reklam Geliri

Tüm dünyada büyük bir hızla büyüyen Facebook, Türkiye’de adeta çılgınlığa döndü. Peki nedir Facebook’u bu kadar çekici kılan?..

Tüm dünyada büyük bir hızla büyüyen Facebook, Türkiye’de adeta çılgınlığa döndü. Kullanıcı sayısı 794 bine ulaştı. Facebook yetkilileri, Türkiye’nin en aktif 25’inci ülke olduğunu açıkladı Vatan gazetesinini haberine göre, her gün 200 bin yeni üyeyle 45 milyon insanı birbirine bağlayan arkadaşlık sitesi Facebook, Türkiye’de de rüzgarı arkasına aldı. Türkiye’de en çok ziyaret edilen ikinci site haline gelen Facebook’a 3 hafta içinde 500 bin kişi üye oldu. Böylece kullanıcı sayısı da 794 bine yükseldi. Buna göre Kasım ayı içinde siteye Türkiye’den giren kişilerin sayısının bir milyonu geçmesi bekleniyor. VATAN’a konuşan Facebook yetkilileri, Türkiye’nin, Facebook’u en çok kullanan 55 ülke arasında 25’inci sırada yer aldığını söyledi. Peki nedir Facebook’u bu kadar çekici kılan?

Statü sembolü haline geldi.

Facebook, üyelerin fotoğraflarının ve şahsi bilgilerinin yer aldığı bir arkadaşlık sitesi. Birbirini tanıyan kişiler burada “arkadaş” olabiliyor. Sitenin birçok kişide “bağımlılık” yaratmasının nedeni ise statü ihtiyacı olarak açıklanıyor. Filozofları, sosyologları ve psikologları biraraya getiren “Dijital Çağda Arkadaşlık” konferansında uzmanlar, arkadaş sahibi olmanın 21’inci yüzyılın statü sembolü haline geldiğini, Facebook’un da bunu tatmin ettiğini söyledi. Üyelerin, arkadaş sayılarını artırmak için çabalaması da buna bağlandı.

İnternetteki her şey tek sitede

İnternetteki her şeyin bu site üzerinden yapılabiliyor olması da Facebook’u çekici kılıyor. Sitede e-posta gönderiliyor, fotoğraf ve müzik paylaşılıyor, gerçek hayattaki buluşmalar buradan düzenleniyor, alışveriş yapılıyor. Üyeler birbirlerine küçük sembollerle öpücük bile yollayabiliyor. Sitenin kurucusu da “İnsanlar arasında ilişkiler ağını internete aynen aktarmak istiyorum” diyor.

Reklam geliri ayda 6 milyon $

Facebook iş dünyasını da etkiliyor. Reklamcılar, herkesin yaşını, cinsiyetini, hobilerini belirterek üye olduğu siteyi hedef kitlelerine ulaşmak için dört dörtlük bir yol olarak görüyor. Zaten Facebook’un geçen haftalarda yüzde 1.6 hissesini Microsoft’a tam 250 milyon dolara satmış olması da buna bağlanıyor. Zira Microsoft, Google’ın lider olduğu sanal reklam piyasasında Facebook yoluyla kendini göstermeyi umuyor. Facebook’un sayfalarına koyduğu reklamlardan elde ettiği gelir haftada 1.5 milyon doları buluyor.

15 milyar dolarlık şirketi var, yer yatağında yatıyor.

Mark Zuckerberg, zengin bir ailenin çocuğu olarak büyüdü. Lise yıllarından itibaren bilgisayara ilgi duydu. Psikoloji okumak üzere Harvard Üniversitesi’ne girdikten bir yıl sonra Harvard öğrencilerinin birbirini daha iyi tanıması için Facebook’u kurdu. Okul nüfusunun üçte ikisi siteye iki hafta içinde üye oldu. Facebook, yıl sonunda ABD’de 30 ayrı okula yayılmıştı. İşte bu sırada Zuckerberg, okulu bırakıp California’ya taşındı ve 500 bin dolarlık yatırımla siteyi genişletti. Başta yalnızca belli üniversitelerden öğrencilerin kullanabildiği Facebook 2005 yılında liselere, 2006’da da tüm dünyaya açıldı. Bu sırada Zuckerberg, Yahoo’nun siteyi satın almak için yaptığı 1 milyar dolarlık teklifi geri çevirdi.

Bugün Zuckerberg 15 milyar dolarlık bir şirketin sahibi… Ama para hayatını pek değiştirmedi. Hala kiralık bir evde, yer yatağında yatıyor. Şirketinde ise sabaha kadar mühendislerle çalışıyor.

En büyük fotoğraf ve haber sitesi

* Facebook’un 49 milyon üyesi var. Yıl sonunda 60 milyon olması hedefleniyor.

* Her ay 4 milyon üye ekleniyor.

* Ayda 600 milyondan fazla arama yapılıyor. Toplam 30 milyar sayfaya bakılıyor.

* Günde 8.5 milyon fotoğraf eklenen Facebook, internetin bu alandaki en büyük sitesi. Sitede toplam 1.7 milyar fotoğraf var.

* Dünyanın en çok ziyaret edilen 7’nci sitesi.

* Facebook’ta 500 bin grup bulunuyor. Bunların 2 bini üniversite ve 25 bini ise lise grupları…

* Üyelerin yüzde 60’ı siteye günde en az bir kez; yüzde 85’i haftada en az bir kez giriyor.

* Facebook’un en büyük kullanıcı grubu 17-25 yaş arası kızlar (yüzde 69).

* 35 yaş üstü üyelerin sayısı bir yılda yüzde 4700 arttı ve 3.6 milyon oldu.

*Üyeleri hakkında her gün 300 milyon bilgi notu güncelleyen Facebook, dünyanın en büyük haber sitesi.

etiket: Facebook, İnternet, Facebook reklam geliri, Facebook üye sayısı, Facebook türk üye sayısı, Facebook Hakkında

post_views_counu Kez Görüntülendi.
fazilet kitap osmanlı

Yeni Yorumlar Kapalı.

Kategoriler

EN SON HABERLER

DOLAR
EURO
BIST
ALTIN

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© 2012 Birsin Net | Bilgiye Dair… Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle