Fizikçiler yapay bir yıldız yaratmaya yakınlar

Fizikçiler yapay bir yıldız yaratmaya yakınlar

Fizikçiler yapay bir yıldız yaratmaya yakınlar

ABD Enerji Departmanındaki Princeton Plazma Fiziği Laboratuarı’ndaki bilim adamları, termonükleer füzyon odalarındaki süper sıcak plazmayı, yıldızların içindekilere benzer şekilde dengelemek için bir yol buldular. Bu, Phys.org’daki bir basın bülteninde rapor edilmiştir.

Plazma kararsızlığı, tokamakların içindeki termonükleer füzyon reaksiyonlarının korunmasındaki ana problemlerden biridir. Süreksiz modlar (eng. Yırtılma modları) denilen manyetik adalar oluşur, büyür, sentez reaksiyonunu durdurur ve hatta tesise zarar verebilir.

1980’lerde fizikçiler, plazma akışlarını kontrol etmek için radyo frekansı dalgalarının kullanılmasının, süreksiz modların gelişmesini önlediğini ve başarısızlık riskini azalttığını keşfetti. Yeni makalede, bilim adamları plazma sıcaklığındaki küçük bozulmaların da dengelenmeye katkıda bulunabileceğini belirledi.

Böylece, plazmadaki sıcaklık bozuklukları, içlerinden akan akımın gücünü ve adalar tarafından emilen radyo frekansı enerjisini arttırır. Sapkınlıkların kendileri ve bunların emilen enerji üzerindeki etkileri doğrusal olmayan karmaşık bir tarzda birbirlerine bağlıdır. Plazma stabilizasyonu için gereken elektrik akımı sıcaklıktaki değişikliklere karşı duyarlı olduğu için, üç faktörün hepsinin adaların içindeki radyo frekansı enerjisinin konsantrasyonuna katkıda bulunduğu ve böylece daha da büyümelerini önleyen koşullar elde edilmesi mümkün olur.

Hakkında Huseyin Birsin

Loading Facebook Comments ...

Cevapla