Hoşgeldiniz  

Hem Benzinle Hem Hidrojenle Gidebilen Otomobil

Huseyin Birsin | 21 Mart 2014 | Otomobil

Hem Benzinle Hem Hidrojenle Gidebilen Otomobil

Hem Benzinle Hem Hidrojenle Gidebilen Otomobil

Mazda, gelecek nesillerin araçlarını üretiyor

Mazda, gelecek nesillerin ulaşım gereksinimlerini karşılamak amacıyla çevre dostu ve sürdürülebilir alternatif yakıtları geliştirmeye devam ediyor. Bu geliştirmelerin en sonuncusu sporcu kimliğiyle tanınan RX-8 modelinin hibrid versiyonu Norveç’e özel üretilerek yollara çıktı. Mazda RX-8 Hydrogen RE ’çift yakıtlı’ güç sistemi ile donatılmış olduğundan, benzinin yanında hidrojenle de çalışabiliyor. Otomobilde sürücü dilerse yakıt seçeneğini kendisi belirleyebiliyor. Hidrojen gazından benzine geçiş, araç hareket halindeyken bile, direksiyon simidinin yanındaki bir düğme ile yapılabiliyor. Hidrojen deposu boşaldığında, sistem otomatik olarak benzine geçiyor. Araç hareketsizken düğmeye basarak benzinden hidrojene geçmek de mümkün.

Mazda RX-8 Hybrid RE’nin hibrid motoru, hidrojen ile çalışırken 109 beygir, benzin ile de 109 beygir güç sağlıyor. Araç 1 depoyla benzinli motor sayesinde 330 mil, hidrojenli motor sayesinde 60 mil yol katedebiliyor. Araç, Norveç’in yanı sıra diğer Avrupa ülkelerinde de satışa sunulacak.

Ar-Ge 18 yıldır hibrid için çalışıyor

Mazda’nın hidrojen yakıtlı araçları geliştirmesi 18 yıl öncesine uzanıyor. Hidrojenli ilk prototip HR-X, 1991 Tokyo Otomobil Fuarı’nda sergilendi. Düzenli geliştirmeler sonucunda 2003’te Tokyo Otomobil Fuarı’nda ilk Mazda RX-8 Hydrogen RE tanıtıldı. 2004’te kamuya açık yollarda kullanılmak için onaylanan prototip, Japonya’da ve bu yıl itibarıyla Norveç’te kamuya açık yollarda kullanılan Mazda RX-8 Hydrogen RE’nin temeli oldu.

post_views_counu Kez Görüntülendi.
Etiketler: , ,
fazilet kitap osmanlı

Yeni Yorumlar Kapalı.

Kategoriler

EN SON HABERLER

DOLAR
EURO
BIST
ALTIN

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© 2012 Birsin Net | Bilgiye Dair… Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle