Hoşgeldiniz  

İşte Geleceğin Elektrikli Arabaları

Huseyin Birsin | 24 Mart 2014 | Otomobil, Teknoloji

Elektrikli Arabalarİşte Geleceğin Elektrikli Arabaları

Elektrik, otomobiller ile birleştiğinde hayatımızı kökten değiştirecek. Elektriklenince nefis hale gelen diğer hayati icatları düşünün. Mesela su ısıtıcısı. Mesela gitar.

Otomobil ve elektrik?

Fantastik, yepyeni bir fikir değil hani. İlk gerçek benzinli otomobil 1864’te, ilk gerçek elektrik akülü otomobil ise 1865 yılında yola çıktı. Elektrikli otomobillerin ilk kez gerçekten alınabilecek bir modelle pazara sunulması ise 2001’i buluyor. Meraklananlar, “Who Killed the Electric Car”a mutlaka göz atmalı.

“Pek yakında” modelleri:

Sadece elektrikten güç alan ve oyuncağa benzemeyen (bknz) otomobilleri görmemiz biraz zaman alacak, 2015’e kadar içten yanmalı motorları da bulunan hibrid modellerle idare edeceğiz. Hibrid, benzinli motoru ile elektrikli motorunu şarj eden araçlara deniyor, bunları fişe takmıyoruz. Oysa on yıl önce sorsanız, 2020’de uçan otomobiller piyasada olacak derdik.Elektrikli Arabalar 1

Chevy Volt: 2011’de piyasada olacak. Fişe de takıldığı için, mevcut hibridlere göre elektrikli araçlara bir adım daha yaklaşmış durumda. Üç saatte şarj olan lithium Ion piller, bu hibrid aracın 64 km yol almasını sağlayacak, akü kapasitesi %30’un altına düştüğünde 71 beygirlik benzinli motor devreye girecek. Dünyanın şehirli nüfusunun % 75’inin günlük aldığı mesafenin 50 km olduğu düşünülürse, yeterli. Piyasaya çıktığında, güneş panelleri döşenmiş tavanı ile kendini şarj eden modeli de bulunacak.

Mitsubishi i MiEV: İşin muhteşemliği şurada ki, MiEV’in tekerleklerine hareketi veren motorlar, tekerleğin içinde. Diğer elektrikli araçlardan daha sessiz ve daha ekonomik olduğu iddia ediliyor. En güzeli de şu, duvardaki prize takılabiliyor. Maksimum hız 130km/s, 8 saatte şarj olan pillerin ömrü de 160 km.

Tesla Roadster: İlk tamamen elektrikli süper otomobil Tesla, tek şarjla 400 km yol alıyor. 0-100 arası 3.9 sn, maksimum hızı 200 km/s. 2008’de üretime başladı, arkasında Lotus desteği var. Satış fiyatı, 109.000 dolar.

Tango: George Clooney’in ciddi ciddi kullandığı Tango, iki kişilik bir araç. Komik görünüşüne bakmayın, 0-100 arası sadece 4 saniye.

Honda Insight: 2008 Paris Motor Show’da tanıtıldı, 2010’da piyasada olacak. Elektrikli motoru tek başına çalışmıyor ancak 3.5 litre ile 100 kilometre yol alabiliyor. Honda, Insight’ın piyasadaki en ucuz hibrid otomobil olacağını iddia ediyor.

Elektrikli Arabalar 2Füturistik modeller

Lumeneo Smera: Dört tekerlikli, iki kişilik bu araç, virajlarda motorsiklet gibi yola doğru yatıyor. 25 derecelik eğimi, bir bilgisayar kontrol ediyor. 0-100 km arası 8 saniye, maksimum hızı 130 km, pilleri şarj olduğunda 150 km yol alabiliyor. 2.4 m. Uzunluğundaki Smera’nın ağırlığı, sadece 350 kg. İki adet 20 beygirlik motora sahip Smera, 2010’da yollarda.

Nissan Pivo 2: 2 adet elektrik motoruyla, tam şarjda 125 km yol alan bu konseptin ciciliği, 90 derece dönebilen tekerlekleri sayesinde, kolayca paralel park yapabilmesi.

Elektrikli Arabalar 3Mazda KAAN: Mazda, 2025’te yolların asfaltla değil, elektrik ileten bir polimerle kaplanacağı varsayımıyla yola çıkıyor ve kendini şarj eden bir araç yerine enerjisini yoldan alan bir yarış aracı üzerinde çalışıyor. Vizyoner bir konsept olduğu kesin.

Honda FC: FC, tavanındaki güneş enerjisi panelleri ve hidrojen yakıt hücreleri ile şarj olan bir araç. 3 kişilik araç, 2008 Los Angeles Auto Show’da tanıtıldı. Honda, henüz konsept olan bu aracı seri olarak üretmek için çok istekli olduğunu söylüyor.

Ford Airstream: Amerikan hükümetinin de fonlarıyla desteklediği bu proje, “elektrikli araçlar, minicik olur” önyargısına karşı tasarlanmış. 4O kilometreyi içten yanmalı motorla aldıktan sonra lityum ion piller şarj olmaya başlıyor ve tam şarjla 451 km yol alınabiliyor.

post_views_counu Kez Görüntülendi.
fazilet kitap osmanlı

Yeni Yorumlar Kapalı.

Kategoriler

EN SON HABERLER

DOLAR
EURO
BIST
ALTIN

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© 2012 Birsin Net | Bilgiye Dair… Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle