Kalp Dostu Alıç ve Alıcın Faydaları

Kalp Dostu Alıç ve Alıcın Faydaları

Kalp Dostu Alıç ve Alıcın Faydaları

Anadolu’nun her yerinde bol miktarda alıç bulunur. Harika bir meyvedir. Sarı şekli olan vardır. kırmızı olanları vardır. Çiçeği ayrı kullanılır, ağaçı ayrı kullanılır. Çok çeşitli alanlarda alıç, özel olarak kullanılır. Ülkemizde 20’nin üzerinde çeşidi vardır. Alıçın olgun meyveleri toplanır, İplere dizilir. Çarşı, pazarda satılır. Halk arasında Aluç, Beyazdiken, Ekşi Muşmula, Edran, Geviş, Yemişen, Geyik dikeni, Kuş yemişi, Barut Ağacı, Erişen, Keçi Alıcı, Kırmızı Alıç, Kocakari Yemişi, Öküzgözü, Sürsülük, Hawthorn, Crataegus Monogya Crataegus Oxyacantha isimleri vardır.Alıcın meyve ve yapraklarının sinirleri yatıştırmada, tansiyonu düşürmede, çeşitli kalp ve kan dolaşımı hastalıklarında geniş bir kullanım alanı vardır. Meyveleri kabız etkilidir. Ayrıca idrar arttırıcı, kalp ve hafıza güçlendirici, meyve ve çiçeği kalp ve tansiyon hastalığının tedavisinde kullanılır alıç. Meyvesinden yapılan alıç sirkesi meşhurdur. Tansiyon ve şeker düşürücü olarak kullanılır. Sirkesinden sabahları aç karnına birer çay kaşığı içilir. Daha fazla kullanılmasında da sakınca yoktur. Bilhassa küçük tansiyonu yükselen kişiler günde 4 – 5 defa bu sirkeden içerse tansiyonları normal seviyeye iner. Ayrıca idrar arttırıcı ve ihsal kesici olarakta kullanılır Alıç. Sinir yatıştırıcı olarak bir tutam alıç, bir tutam ıhlamur, bir tutam oğul otu.

Alıcın meyve ve yapraklarının sinirleri yatıştırmada, tansiyonu düşürmede, çeşitli kalp ve kan dolaşımı hastalıklarında geniş bir kullanım alanı vardır. Meyveleri kabız etkilidir. Ayrıca idrar arttırıcı, kalp ve hafıza güçlendirici, meyve ve çiçeği kalp ve tansiyon hastalığının tedavisinde kullanılır alıç. Meyvesinden yapılan alıç sirkesi meşhurdur. Tansiyon ve şeker düşürücü olarak kullanılır. Sirkesinden sabahları aç karnına birer çay kaşığı içilir. Daha fazla kullanılmasında da sakınca yoktur. Bilhassa küçük tansiyonu yükselen kişiler günde 4 – 5 defa bu sirkeden içerse tansiyonları normal seviyeye iner. Ayrıca idrar arttırıcı ve ihsal kesici olarakta kullanılır Alıç. Sinir yatıştırıcı olarak bir tutam alıç, bir tutam ıhlamur, bir tutam oğul otu

çay gibi demlenir, bal ile tatlandırılarak 5 çay bardağı içilirse faydası görülür. Alıç meyvesinin hafızayı güçlendirmede önemli bir yeri vardır. Kalp kaslarının güçlendirir. Kalpteki ritim bozukluklarını düzenler. Kroner toplar damarlarının çalışmasını destekler. kalp krizleri sonrasında kalbi güçlendirici özellikleri vardır.

Özellikle kalp kaslarının zayıflamasında ve kroner damar daralmaları sebebiyle yeterli kan ve oksijenin kalp kaslarına ulaşmaması durumunda tıbbi tedavi yanında mutlaka alıçla kullanılmalıdır. Baş ağrısı, sinir bozuklukları, tansiyon, kalp çarpıntıları damar sertliğine karşı alıç meyvelerinin suyu çıkarılarak balla karıştırılarak yemeklerden önce birer çay kaşığı içilirse faydası görülür. Aynı zamanda alıç meyvesinin kökleri kaynatılıp diyet ve zayıflamak için içebilirsiniz.

Hakkında Huseyin Birsin

Loading Facebook Comments ...

Cevapla