Kalp için en faydalı 5 ürün

Kalp için en faydalı 5 ürün

Kalp için en faydalı 5 ürün

İngiliz Diyetisyenler Birliği’ni (BDA) temsil eden bilim adamları, kalbi güçlendirmek için ürünlerin en yararlı olanlarının bir listesini hazırladılar. Bu liste 5 madde içermektedir.

1 : Tam Tahıl Ürünleri. Uzmanlar, yanlışlıkla kalp için en faydalı ürünler listesinde ilk sırada yer almazlar. Bilim insanlarına göre, günlük tahıl ürünlerinin her rasyonunda kardiyovasküler hastalıklardan erken ölüm riskini% 9 azaltır. Özellikle, kahverengi pirinç, tam tahıllı makarna, yulaf ezmesi (tam yulaf ezmesi), çavdar ekmeği ve kinoayı diyetin en iyi takviyesi olarak görürler.

2 : baklagiller. Bu ürünler, kalbe en faydalı olanlar arasında haklı olarak kabul edilir. Bilim insanlarına göre, gastrointestinal kanaldaki asimilasyon sürecindeki baklagiller, kolesterolü bağlayan ve vücuttaki konsantrasyonunu azaltan bir tür madde oluşturur. Günlük 130 gramlık bakliyat tüketimi, kötü kolesterol seviyesini% 5 azaltır. Bu tip kolesterol, beyni besleyen arterleri ve kan damarlarını etkileyen kan damarlarının duvarlarında birikme eğilimindedir. Bu sürecin sonucu koroner arter hastalığı – koroner kalp hastalığı gelişimidir.

3 : sebze ve meyveler. Meyve ve sebzelerin kalp özelliklerine en faydalı olanlarından biri potasyumun bolluğu. Bu eser element, kan basıncı üzerinde daha iyi vücut kontrolüne katkıda bulunur.

4 : balık. Bilim insanlarına göre, kalp için balık yemek için en kullanışlı format: haftada dört porsiyon. Kalp krizi geçirme olasılığı% 21 azaldı. Bu etki, üründe bir omega-3 yağ asidi, besin maddesi ve B6 ve B12 vitaminleri “varlığı” ile sağlanır.

5 : fındık. Bu ürün, kalp krizi ve kalp yetmezliğine yol açabilecek aritmi riskini önemli ölçüde azaltır. Herhangi bir türü tüketebilirsiniz: ceviz, fındık, kaju fıstığı, badem. Kalbi korumak için günde 30 gram fındık yemeniz yararlı olur, ancak haftada en az bir kez fındık yerseniz bile, aritmi gelişme riski de azalır.

Hakkında Huseyin Birsin

Loading Facebook Comments ...

Cevapla