Kalp yetersizliği çekenlere yeni umut

Kalp yetersizliği çekenlere yeni umut

Kalp yetersizliği çekenlere yeni umut

Muzaffer Biçer yılardır kalp yetmezliği sorunu yaşıyordu. MitraClip derdine çare oldu.

Daha çok kalp yetersizliğinde ve kalp yetersizliğine eşit eden Mitral kapakta ciddi yetersizliğe bağlı hasta gurubunda bu cihaz kullanılıyor.

Dünyada henüz 2 – 3 yıldır kullanılan bir yöntem MitraClip. Özellikle ameliyatı kaldıramayacak durumdaki kalp hastaları için hayat kurtarıcı.

Ameliyata uygun olmayan veya masada kalabilecek hasta popülasyonuna uygulanan bir yöntem.

Amerika’dan getirilen bu cihazla kalbe tıpkı anjiyo yapılır gibi kasıktan giriliyor. Kalp kapakçığına mandal yada klip denilen cihaz takılıyor.

Normal hastaya anjiyo yapar gibi girdikten sonra, ( tabi bu cihaz kalbin içinde sağ kulakçıkta ) ucunda mandal olan diğer ikinci parçayı gönderiyoruz. MitraClip dediğimiz yaklaşık kapalı haliyle 3 mm eni olan 1 – 1.5 boyu olan bir cihaz.

Kalp kapakçığına takılan klip ile hastanın yaşam kalitesi yükseliyor. Eskiden yapamadığı pek çok aktiviteyi yapabilir duruma geliyor. İstanbul’daki Mehmet Akif Ersoy Eğitim ve Araştırma hastanesi bu yeni yöntemi uygulayan ilk devlet hastanesi.

Katetral anjiyo salonunda yapılan bir yöntem bu. Ameliyat değil. Ameliyata alternatif bir yöntemde değil.

MitraClip yöntemi pahalı bir tedavi aracı. Bu tedaviye öncülük eden devlet hastanesinin Başhekimi Prof. Dr. İhsan Bakır sosyal güvenlik kurumunun tedavi masraflarını karşılaması için hayli çaba gösterdiklerini anlatıyor.

Bunun bedeli yaklaşık 60- 70 bin lira. Bu artık sosyal güvenlik kapsamına girdi. Prof. Dr. İhsan Bakır bunun için yaklaşık 1 sene uğraştıklarını söylüyor.

Türkiye’de ileri derece kalp yetersizliği olan hastaların %50’si 5 yıl içinde hayatını kaybediyor.

Kalp Hastası, Kalp kapakçığı sorunu, Kalp Yetmezliği, MitraClip, Mitral kapak, Prof Dr İhsan Bakır, Sağlık

Hakkında Huseyin Birsin

Loading Facebook Comments ...

Cevapla