Hoşgeldiniz  

Kara Tahtadan İPad Teknolojisine

Huseyin Birsin | 25 Mart 2014 | Teknoloji

Kara Tahtadan İpad TeknolojisineKara Tahtadan İPad Teknolojisine

Teknoloji, 360 yıldır hiç durmadan ilerliyor. İlk sınıflarda ekmek tahtalarının üzerine yazılan harflerle okuma yazma öğretilirken, artık kara tahtaların yerini beyazları almış durumda… E bilgisayar aleminde de durum farklı değil. Sadece 30 yıl gibi kısa bir sürede artık evlerimizde, hatta çantalarımızda ilkel PC’lerin yerine iPad’ler var… The New York Times Magazine dergisi eylül sayısında 360 yıl boyunca teknolojide geldiğimiz noktayı masaya yatırdı.

1650 – Tahta kürek Kitap ve defter pahalı olduğundan dersler tahta küreklere yazılıyor ve öğretmen bunu kaldırarak öğrencilere ders anlatıyordu.

1890 – Küçük kara tahta Herkese bir kara tahta. Böylece pahalı defterleri almaya gerek kalmıyor, öğrenciler öğrendiklerini boyunlarına astıkları ve kucaklarında taşıdıkları küçük kara tahtalara yazabiliyordu.

1890 – Kara tahta ve tebeşir Kara tahta ve tebeşir ilk kez kullanılmaya başlandı.

1900 – Kalem Kurşun kalem. Böylece yazma aletleri ilk kez halka inmiş ve ucuzlamış oldu.

1905 – Steoreskop İki boyutlu resimleri üç boyutlu yapan bu makine, bir devrim olarak kabul ediliyordu.

1925 – Projektör Edison’un geliştirdiği projektör makinesi için “Okullarda kitabı bitirecek, öğretmenler bunlarla ders verecek” diye konuşmuştu.

1940 – Teksir makinesi Fotokopinin atası teksir makineleri kullanılmaya başlandı.

1950 – Kulaklık Dil laboratuvarları açıldı. Bu laboratuvarlarda herkesin kendine ait bir kulaklığı vardı ve bu yöntemle eğitim alıyorlardı.

1957 – Okuma hızlandırıcı Ayarlanabilir metal çubuk ve hızlandırıcı sayesinde okuma hızını artırmaya yarayan cihaz.

1957 – Seviye belirleme aleti Öğrencilere sorduğu sorularla, onların seviyelerini belirleyen alet. Davranış bilimci B. F. Skinner tarafından bulundu.

1958 – TV’den eğitim Bu yıl, Televizyondan eğitim ABD’de başladı.

1960 – Tipeks New York’ta bir firmada çalışan bir sekreter, evinin mutfağında ürettiği tipeks ile adeta bir devrim yaptı. Kurduğu şirketi birkaç yıl sonra 50 milyon dolara Gilette’e sattı.

1972 – Hesap makinesi Elde taşınabilen hesap makineleri. Öğretmenler, yıllarca hesap makinelerinin öğrencileri tembelleştirdiğini öne sürdü. Ancak araştırmalar bunun aksini ortaya çıkardı.

1972 – Test makinesi Test makinesi. Scantron şirketi tarafından üretilen bu makine, okullara ve kurslara bedava dağıtılıyordu. Ancak bu kurumlar, özel test cevap formunu şirketten almak zorundaydılar.

1980 – PC PC’ler… 1985’te, dünyanın en gelişmiş ülkesi ABD’de her 92 öğrenciye bir bilgisayar düşerken, bu oran bu yıl 4 öğrenciye bir oldu.

1985 – CD-Rom CD-ROM… Koca bir ansiklopedi, video ve ses kayıtlarıyla bir CD’ye sığabiliyordu.

1999 – Beyaz tahta İnteraktif “beyaz tahta.” Bilgisayarlı tahtalar dokunmatik teknolojisiyle çalışıyordu.

2005 – iClicker iClicker’la öğretmen sınıf içinde anket yapabiliyor, testleri de yine sınıfça çözebiliyorlardı. Öğrencilerin istedikleri seçeneği tarcih etmeleri yeterliydi.

2006 – Laptop Ucuz laptoplar, her biri 200 dolarlık, özellikle Çin, Hindistan gibi üçüncü dünya ülkelerinde ve Afrika’da eğitime büyük katkı sağlamak için tasarlandı. Amaç her çocuğa bir laptop’tı.

2010 – iPad Apple’ın son harikası iPad sınırları zorluyor… Acaba bu defter ve kitabın sonu mu?

etiket: Kara Tahta,İPad Teknolojisi,Teknoloji

post_views_counu Kez Görüntülendi.
fazilet kitap osmanlı

Yeni Yorumlar Kapalı.

Kategoriler

EN SON HABERLER

DOLAR
EURO
BIST
ALTIN

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© 2012 Birsin Net | Bilgiye Dair… Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle