kenevir

Kenevirin Faydaları Nelerdir? Kenevirden neler yapılır?

Kenevirin Faydaları Nelerdir? Kenevirden neler yapılır?

Şimdi bizim 2 – 3 kuşaktır uyuduğumuz bu kuşaktan uyanma saaatindeyiz. Yıllardır katlettiğimiz doğa bizden öcünü almadan bir şeyler yapmalıyız. Doğa katliyamını engellemeliyiz. Ağaçları kurtarmalıyız. Tekrar doğal besin ve doğal ilaç kullanımına geçmeliyiz. Bu niyetle neler yapabileceğimize göz atmaya çalışırken bilmediğim bazı şeyler keşvettim.

Ben şaşırdım, amacım birazda sizleri şaşırtmak. Konuğumuz KENEVİR. Yanlış duymadınız. Hani ekimi yasak olup, özel izinle üretilen uyuşturucu sınıfından sayılan bu bitki meğer masummuş. Hak etmediği sicil ile fişlenmiş emparyalizm tarafından. Kenevir insanlık tarihinin en eski bitkilerinden. Kenevir dişisi ve erkeği gözle ayırt edilebilen tek bitkidir.

Bir dönüm kenevirden 4 dönüm ağaca eş kağıt çıkar. Bir ağaç 20 ile 50 yılda yetişir. Kenevir 4 ay’da. Kenevir 8 kez kağıda dönüştürülebilir. Ağaç 3 kere. Dönüşümlü ziraata uygun yaz bitkisidir. Dünyanın her yerinde kolaylıkla yetişir. Çok az suya ihtiyaç duyar, kendisini böceklerden korumak için tarım ilacına ihtiyacı yoktur. Dayanıklıdır. Yani kenevir ürünüyle yapılan tekstil ürünü yaygınlaşsa tarım ilacı sektörüne de gerek kalmaz. Tüm petrokimya ürünleri yenilebilir olarak kenevirden daha ucuza üretilebilir.

Kenevirin Faydaları Nelerdir

Kısaca kenevir faydaları olan sektörlerini sıralayalım.

1 ilaç yapımında
2 Kağıt yapımında
3 Yakıt yapımında
4 Kumaş yapımında
5 Otomotiv sektöründe
6 Petrol ve petrokimyanın kullanıldığı her alanda alternatif.
7 Kozmatik ve sabun yapımında
8 AIDS ve kanser tedavisinde kemateropi ve radyosyon etkisini azaltmada (glakom, artrit, romatizma, kalp, sara, astım, mide, uykusuzluk, psikoloji, omurga) rahatsızlıkları gibi en az 250 hastalıkta kullanılan etken maddesi TCH sentetiği gerçeğinin yarısı kadar iyileştirebiliyor.
9 Bazı doktorlar bilinçaltı temizliği için kenevirin tek yöntem olduğunu söylüyor. Eski yıllarda, eski medeniyetlerde bu gerekçe ile yoğun olarak kullanılıyordu.
10 Kenevir bataklık kurutmada çok etkilidir.
11 Radyasyon temizleyicidir.
12 Olağanüstü miktarda oksijen üretir. 1 dönümlük kenevir 25 dönümlük orman kadar oksijen üretir.
13 Kanvas kelimesi kenevir ürünlerinin adıdır. İlk kot pantolon kenevirden yapılmıştır.
14 Sicim, ip, halat, çuval, çanta, cüzdan, kemer, halı, torba, döşeme, ayakkabı, şapka yapımında dayanıklı ve idealdir.
15 Tohumunun besin değeri ideal, protein değeri çok yüksek. İçindeki yağ asidi doğada başka hiçbir yerde yok.
16 Kollestrol dostu. Omega 3, omega 6, omega 9 yağlarını taşıyor. Soyadan çok daha ucuza üretilebiliyor.
17 Hayvan beslemekte ideal bir besin. Onunla beslenen hayvanlarda hormon takviyesine kesinlikle gerek duyulmamaktadır. Şuan hormonlarla ve kimyasallarla dolu fastfood reklamları serbest ama kenevir kotunun reklamı yasak. Yani kimyasal olan yasal, doğal olan yasak. Yararlı olan hapiste, zararlı olan ise özgür ve serbest.
18 Plastikten elde edilen ürünlerin tümü daha sağlıklı ve kolaylıkla kenevirden üretilebiliyor. Kenevir plastiği çok kolay doğaya dönüşebiliyor. Plastik ise doğada 1 milyon yılda yok olmayacak kadar zararlı.
19 Gövdesi kenevirden yapılan arabaların dayanıklılığı çelikten on kat fazladır.
20 Kenevir bazlı asfaltlar asırlardır bozulmadan kalabiliyor.
21 Binaların yalıtımında kullanıldığında son derece dayanıklı, ucuz, esnek ve zararsız.
22 Boya ve vernik üretiminde olağanüstü ucuz ve verimli. Dayanıklılık etkileri var.
23 Kenevirle yapılan sabunlar ve kozmetikler doğa dostu ve suları kirletmiyor.

Bunları öğrendiğimde sanaii ve ilaç sektörü petrol ve suni kimyasallar ile kurulmasaydı dünya bugün hangi durumda olurdu. Dünya anamız bizi affetsin.

Kenevirin bu özellikleri bilinmiyormuydu da biz petrol ve kimyasala dayalı bir medeniyet kurduk. Elbette biliniyordu. Ve tüm yan ürünleriyle kenevir bir zamanlar dünyada önemli bir üretim bitkisiydi.

Kullanım alanı çok genişti. Ekolojik çok faydalı ve kullanım alanı saymakla bitmeyen bu bitkiye ne oldu da bugün yasak? Bugün üretimi yasak olan kenevir 18. yüzyılda Amerikada zorunlu olarak yetiştiriliyordu.

Kenevir üretmeyen çiftçi hapse bile atılıyordu. Bugün ise üreten hapse atılıyor. Nasıl bu hale geldi merak ediyorsanız öyküsüne bir bakalım.

Kenevirden neler yapılır
Kenevirden Neler Yapılır?

Bu öyküde yine tanıdığımız isimler var. Amerika 1900’lü altın madeni sahibi siyasetçi, yayıncı, film yapımcısı W. R. Hearst ülke çapında gazete, dergi ve medyanın sahibiydi. Kağıt üreticiliği yapıyordu ve ormanları vardı. Kenevirden yapılan kağıt yüzünden milyonlarca dolar kaybedicekti. Rockefeller dünyanın en zengin adamıydı ve petrol şirketi vardı. Biyoyakıt kenevir yağı onun en büyük rakibiydi. ilaç sektöründeki kenevir bazlı doğal ürünlerde Rockefeller tarafından düşman edilmişti.

Tipan şirketi ana hissedarı Mellon petrol ürünlerinden plastikler üretmek için patentler almıştı. Plastik, selofan, naylon, metanol, rayon, dakron artık petrolden üretilecekti. Ama kenevir endüstrisi Dupont’un pazar payına yüzde 80 engel teşkil ediyordu.

Derken birden Mellon ABD’de hazine bakanı oluverdi. Yeğenini Harry Anslinger’i de Federal Narkotik Bürosunun başına getirdi. Hearst, Dupont’un sahibi Mellon, Rockefeller ve ilaç firmaları, bir araya gelerek, milyonlarca dolarlık imparatorluklarını tehdit eden kenevirin tehlikeli bir düşman olduğuna karar verdiler.

Bunun için ilk adımı, Meksikalıların kullandığı argo bir kelime olan Marihuana sözcüğünü, Hearst’ün gazeteleri aracılığıyla en tehlikeli uyuşturucusu olarak fişlemekle attılar. Tüm insanlara marihuana ile kenevirin aynı şey olduğu fikrini aşıladılar yıllarca, bu ikisinin aynı şey olmadığını unutturmak için mücadele verdiler. Başardılar da marihuanayı yasaklatmayı başardıklarında dolaylı olarak keneviri de yasaklatmış oldular. Karar verildiğinde komitede olan doktor bile keneviri yasakladıklarını bilmiyordu. Kitaplar, dergiler, filmler ile sürülen kampanyada marihuana hakkında sahte raporlar ve veriler kullanıldı. 1930’lu yıllardı ve halk eğitimsizdi. Subliminal konusunda cahildi.

Irkçılık henüz bitmemişti ve aynı zamanda bu kişiler ırkçılık üzerinden de kampanya yapıyorlardı. Kenevir ilaçları yasaklandı. En tehlikeli uyuşturucu olarak haksız yere fişlendi. Tek bir marihuana sigarası satmak bile ömür boyu hapis demekti. Kenevir ilaçları tıp dünyasından çekilerek yerine bugün öldürücü kimyasal ilaçlar geldi.

Kağıt ormandan üretilmeye başlandı ve tüm dünyada ormanlar katledildi. Petrol yakıtı egzos gazlarıyla atmosferi geri dönülemez şekilde tahrip etti. Zehirledi. Doğal rezevlerimiz hızlı tükendi dünyanın dengesi bozuldu. Plastik ve naylon ürünler dünyayı ve denizleri çöplüğe çevirdi. Kenevir yerine kullanılan pamuk nedeniyle, kullanılan tarım ilaçlarıyla zehirlenme ve kanser arttı.

Bugün kenevir yasaklı olduğu için yasadışı kenevir üretiminden karapara kazanan çok sayıda insan var. Bu paranın kullanıldığı yasadışı örgütler var. insanların bazen hayatlarına bile mal olan bu ticaret yüzünden kontrol edilemeyen çıkar ilişkileri ile uluslararası kaçakçılıklar var. Varlığının faydaları çok. yasaklanması nedeniyle, ülke bazında ve global olarak inanılmaz derecede zararı var. Dünyayı petrokimya ve zararlı kimyasallar ile kirletmek yerine, Kenevir üretimini disiplinli bir kontrol ile yapabilseydik bugün çok daha güzel bir dünyada yaşıyor olacaktık.

Kenevirin Faydaları Nelerdir? Kenevirden neler yapılır? Şimdi bizim 2 - 3 kuşaktır uyuduğumuz bu kuşaktan uyanma saaatindeyiz. Yıllardır katlettiğimiz doğa bizden öcünü almadan bir şeyler yapmalıyız. Doğa katliyamını engellemeliyiz. Ağaçları kurtarmalıyız. Tekrar doğal besin ve doğal ilaç kullanımına geçmeliyiz. Bu niyetle neler yapabileceğimize göz atmaya çalışırken bilmediğim bazı şeyler keşvettim. Ben şaşırdım, amacım birazda sizleri şaşırtmak. Konuğumuz KENEVİR. Yanlış duymadınız. Hani ekimi yasak olup, özel izinle üretilen uyuşturucu sınıfından sayılan bu bitki meğer masummuş. Hak etmediği sicil ile fişlenmiş emparyalizm tarafından. Kenevir insanlık tarihinin en eski bitkilerinden. Kenevir dişisi ve erkeği gözle ayırt edilebilen tek bitkidir. Bir dönüm kenevirden 4…

Genel Bakış

Özet : Kenevirin Faydaları Nelerdir? Kenevirden neler yapılır? Kenevir insanlık tarihinin en eski bitkilerinden. Kenevir dişisi ve erkeği gözle ayırt edilebilen

Kullanıcı Oylaması: 4.8 ( 3 oy)

Hakkında Huseyin Birsin

Loading Facebook Comments ...

Cevapla