Hoşgeldiniz  

YAMAÇ PARAŞÜTÜ

Huseyin Birsin | 11 Nisan 2014 | Spor

YAMAÇ PARAŞÜTÜYAMAÇ PARAŞÜTÜ NEDİR?

Yamaç Paraşütü polyester veya naylon hava geçirmeyen kaplamalı özel bir kumaştan yapılan, belirli bir aerodinamiğe sahip aerofil yapıda içerisine giren hava sayesinde kanat yapısını alarak şişen ve yamaçtan koşmak sureti ile havada süzülmemizi sağlayan hava aracıdır. Hava geçirmeyen kumaşı ve özel dizaynı sayesinde uzun süre havada kalmak mümkündür. Yamaç Paraşütü sporunu yaparken hiç kimseden ve motorlu araçlardan yardım almanıza gerek yoktur. Yamaç Paraşütü ile uçuş, yamaçtan aşağıya koşmak sureti ile gerçekleşir ve kesinlikle kendimizi boşluğa bırakmak söz konusu değildir.

NEDEN YAMAÇ PARAŞÜTÜ?

Bir kuş kadar özgür ve aynı zamanda rüzgarı kanatlarınızın altına almak istiyorsunuz, Uçmanın dünyadaki en kolay yolu yamaç paraşütü sporudur. Öğrenilmesi kolay, hafif, güvenli bir uçuş aracıdır. Ayrıca havacılığın sevilmesi ve anlaşılması içinde önemli spor dallarından birisidir. Yanında 10-15 kg ağırlığındaki ekipmanın bir sırt çantasıdır. Yamaca yaklaştığınızda uçmanız için 5 dakikalık bir süre var. Havacılık sporunda Yamaç Paraşütü sporu fiyatı en düşük maliyetli olandır.

UÇMAK NEDEN?

Uçmak denilince insanın içi bir hoş oluyor. Günümüzün stres, sıkıntı dolu hayatımızdan uzaklaşabilmek için artık doğa ve sağlık sporlarına yöneliyorlar. Doğa sporu ile paraşütü birleştirmişler ve ortaya Yamaç Paraşütü sporu ortaya çıkmış.

YAMAÇ PARAŞÜTÜ PİLOTU OLMAK İÇİN GEREKEN ÖZELLİKLER NELERDİR?

Yamaç Paraşütü pilotu olmak için gereken şartlar tabiki de otomobil sürücüsü olmak için gerekli olan şartlara benzemez. Görme ve Duyma yeteneklerinde bir sorun olmaması (gözlük veya işitme cihazı kullanmakta bir sakınca yoktur), yalnızca ciddi bir kalp rahatsızlığı epilepsi gibi sağlık sorunları uçuşa engel teşvik etmektedir. Yamaç Paraşütü Pilot adayının yürümesini ve koşmasını güçleştirecek bir fiziksel sorunu olmamalıdır. Paraşütler değişik kilo guruplarına göre farklı ebadlarda üretildiğinden 45-120 kg arasındaki herkes aynı güvenlikte uçabilmektedir. Aile onayıyla 16-17 yaş gurubundakiler de bu sporu rahatlıkla yapabilirler. Burada sayılan sağlık koşullarına sahip olunduğu sürece yaş için bir üst limit yoktur. Bayanlar içinde çok ideal bir spor dalıdır.

YAMAÇ PARAŞÜTÜ TEHLİKELİ BİR SPOR MUDUR?

Yamaç Paraşütü Sporu kurallarına ve dikkate dayalı bir spor dalıdır. Limitleri zorlamadan ve delice bir davranışta bulunmadığınız sürece güvenlidir. Fakat bu güvenliğin, eğitimli ve deneyimli pilotların gözetiminde eğitimini sürdürdüğü ve hava koşullarına uyulduğu sürece geçerlidir. Bu sporun yarışmalarında maksimum performansa erişmek amacıyla stabilitesi daha düşük olan yarışma tipi kanatlar kullanılarak belli ölçüde risk alınmaktadır. Bu durum şuna benzemektedir. Sürücü belgesi almakta bir gariplik yoktur; otomobilinizin 200 km hızla kullanmak veya ralliye katılmak ise sizin bileceğiniz bir iştir.

YAMAÇ PARAŞÜTÜ İLE UÇURUMLARDAN MI ATLANIYOR?

Yamaç Paraşütü ile uçurumlardan atlanmıyor. Yamaç Paraşütü ile uçurumdan, uçaktan, helikopterden, gökdelenden veya herhangi başka bir yerden atlamak teknik olarak mümkün değildir. Yamaç Paraşütü ile yamaçtan rüzgara karşı koşularak gerçekleşmektedir.

YAMAÇ PARAŞÜTÜ HAKKINDA

Yamaç Paraşütü aerodinamik bir hava aracıdır ancak bükülebilir yapısı hamleli rüzgarlarda ve türbülansta riskli durumlara sebebiyet vermektedir. Aksine bu durum onu güvenli hale getirir çünkü eğer paraşüt kapanmazsa çözümsüz sorunlara neden olabilir. Kapanan bi paraşüt güvenli olurmu demeyin kapanması ile o acil durumu daha az enerjili olmasını ve pilotun müdahale edebilme şansını oluşturur. Tüm hava araçlarının kendine göre riskleri vardır. Hiçbirini diğeriyle karşılaştıramazsınız. Tüm motorsuz hava araçları tamamen hava akımları ile hareket eder ve tamamen doğayla barışık araçlardır. Eğer doğa sporu yapmak isterseniz bu araçlardan birini tavsiye ederim. Yamaç paraşütü tamamen minimum maliyetli ve doğayla barışık bir hava sporu aracıdır.

ÜLKEMİZDE YAMAÇ PARAŞÜTÜ YAPILAN YERLER

1. Babadağ – FETHİYE
2. Nişantepe – TEKİRDAĞ
3. Çökelez Dağı – DENİZLİ
4. Abant – BOLU
5. Alidağ – KAYSERİ
6. Munzur Dağları – ERZİNCAN
7. Asas Tepesi – KAŞ
8. Dinamit Tepesi – PAMUKKALE
9. İnönü C Tepesi – ESKİŞEHİR
10. Bozdağ – İZMİR
11. Nemrut – ADIYAMAN

YAMAÇ PARAŞÜTÜ BAŞLANGIÇ EĞİTİMİ

Eğitim 4 iş günü olmakla beraber aşağıdaki eylemleri içerir.

1. Teorik Eğitim
2. Yer Eğitimi
3. Alçak İrtifa Uçuşları
4. Orta İrtifa Uçuşları

Teorik eğitimi tamamlayan pilot adayları, yer eğitiminde kanadı uçurmayı öğrenirler. Başarılı bir kalkış için refleksleri gelişen adaylar 25metre’lik tepelerden telsiz kontrolünde gün boyu uçuş gerçekleştirir. Eğitimin son gününde 200 ila 600 m orta irtifa uçuşları gerçekleştirilir.

Sürekli eğitim yamaç paraşütü sporunun temelidir. Bu yüzden başlangıç eğitimini bitiren pilotları sırasıyla, Soaring (Yelken), Termik ve SIV eğitimini almalıdır.

YAMAÇ PARAŞÜTÜ MALZEMELERİ

Kanat, Harnes, Yedek Paraşüt, Vario, Uçuşa Özel Bot, Kıyafet ve Eldiven, Telsiz en bilinen yamaç paraşütü malzemeleridir.

YAMAÇ PARAŞÜTÜ FİYATLARI ÜÇRETLERİ

Malzemelerin fiyatı ortalama 3000 – 4000 Euro civarıdır. Eğitim almak isterseniz, malzeme temini konusunda eğitim aldığınız kurum size yardımcı olacaktır. Yamaç paraşütü eğitim fiyatları kurum ve hocaya göre farklılık göstermekle birlikte 2000TL – 8000 TL arasında değişmektedir.

Yamaç paraşütü uçuş fiyatları bölgelere göre farklılık göstermektedir. En meşhur yer olan Fethiye Ölüdeniz’de Transfer dahil kişi başı 170 TL ye, Tekirdağ Yamaç Paraşütü Uçmakdere’de transfer dahil 100 TL ye, İstanbul Karaburun ve Ormanlı’da transfer hariç 100 TL ye uçabilirsiniz. Uçuş süreleri rüzgar şiddetine bağlı olarak değişse de Ölüdeniz için ortalama 20-25 dakika, Tekirdağ Uçmakdere için ortalama 7-10 Dakika, İstanbul Karaburun ve Ormanlı için ortalama 15-20 dadır.

ETİKET: Yamaç Paraşütü, Yamaç Paraşütü Nedir?, Yamaç Paraşütü Teklikeli midir?, Yamaç Paraşütü Hakkında Bilgi, Yamaç Paraşütü Nerelerde Yapılabilir? Yamaç Paraşütü Yapılan Yerler, Yamaç Paraşütü Başlangıç Eğitimi, Yamaç Paraşütü Malzemeleri, Yamaç Paraşütü Fiyatları, Yamaç Paraşütü Üçretleri, Yamaç Paraşütü Sporu

post_views_counu Kez Görüntülendi.
fazilet kitap osmanlı

Yeni Yorumlar Kapalı.

Kategoriler

EN SON HABERLER

DOLAR
EURO
BIST
ALTIN

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© 2012 Birsin Net | Bilgiye Dair… Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle